Етнічний фестиваль «Паска у Космачі»

Писанкове село у Карпатах
І людьми, і красою багате.
Наймилішим тебе називаю
В Прикарпатському рідному краю.

Такими прекрасними словами пісні Олександри Василащук «Космач» етнічний фестиваль «Паска у Космачі» привітав офіційну делегацію з Республіки Італія. Так, це перша офіційна делегація з Італії у Космачі, яка представляла місто Браччано і була запрошена прийняти участь у фестивалі мером Космача — п. Дмитром Пожоджуком.

Дмитро Пожоджук

А все починалося з того, що у першій частині Міжнародної Італійсько-Української науково-практичної Конференції «Національні Парки — прекрасне життя людини», котра відбулася з 6 по 12 грудня 2007 року в Республіці Італії, у містечку Суб’яко, приймала участь також делегація з Національного Природного Парку «Гуцульщина», яку очолив перший заступник директора парку п. Бойчук Роман, котрий є уродженцем міста Космач.

Обмін досвідом

Отож, на представницькій зустрічі у Італійському Регіональному Природному Парку «Браччано — Мартиньяно» був присутній мер Браччано, котрий розповів про історію міста та про велику культурно-етнічну подію в житті міста, — про етнічний фестиваль, — який проходить кожного року у вересні місяці та який символізує співпрацю з етнічними групами, які проживають на території міста.

Цікавим співрозмовником для мера Браччано став п. Роман Бойчук, який за допомогою перекладача п. Мелех Олени, зміг розповісти про мальовниче містечко Космач і про його щорічний міжнародний етнічний фестиваль «Паска у Космачі».

Італійська делегація на сцені фестивалю

“Ось настав той час, коли ми можемо завдяки етнічним музичним фестивалям поєднати культурну спадщину двох народів”, — висловив свою думку Директор Департаменту Міжнародного Центру впровадження Програм ЮНЕСКО в галузі міжнародних зв’язків та розвитку новітніх технологій п. Мелех Ігор, — “я дуже задоволений, що ми знайшли можливість співпраці не тільки між природними парками двох країн, а започаткували співпрацю на рівні міст, вивчаючи та обмінюючись культурною спадщиною етнічного населення України та Італії”.

Підсумовуючи сказане, — п. Мелех запропонував створити культурно-етнічні делегації, котрі би спершу обмінялися офіційними візитами та прийняли участь у фестивалях.

Але нажаль життя вносить свої корективи і у день відкриття Міжнародного Етнічного фестивалю «Паска у Космачі» Президентом України В.Ющенком було проголошено всеукраїнський день жалоби. Також в цей день Президент Ющенко із сім’єю перебував у місті Космач, де зустрічався з делегаціями та запрошеними гостями фестивалю.

Італійська делегація з розумінням віднеслася до ситуації, завдячуючи представникам місцевої влади і представникам НПП «Гуцульщина», а саме п. Бойчуку Роману було дуже цікаво проведено день: екскурсії по пам’ятках культури та етнографії, дегустації місцевих сільськогосподарських харчових виробів, відкриття меморіальних дошок пошани.

А попереду на італійців чекав сюрприз. Це була цікава етнічна вечеря у прекрасній мальовничій садибі, це великий фольклорний хор, який завітав до нас у хату, щоби по давніх традиціях, традиціях Космача привітати гостей “з піснею до столу”.

На другий день, Бог подарував нам казку — красу природи, гір, людей. Подарував нам гарну сонячну, приємну, ласкаву погоду, щоб відкрити Фестиваль «Паска у Космачі». Після оголошення ведучими, що на фестивалі перший раз приймає участь делегація з Італії — гості фестивалю та місцеві жителі з захопленням та великим інтересом підходили до нас, спілкувалися, фотографувалися. Ця позитивна енергетика українців передалася гостям з Італії, дала великий емоційний поштовх і коли група вийшла на сцену, то показала цікавий та видовищний виступ. “Під час виступу ми відчували пряму підтримку багатотисячної групи глядачів”, — сказав згодом Pino Pontuali — основний та єдиний музикант у офіційній делегації, а складалась делегація із директорів Італійських Регіональних Природних Парків та представників міста Браччано.

Фестиваль «Паска у Космачі»

Після виступу італійської делегації присутні на фестивалі виявили ще більшу цікавість до гостей з Італії, по спілкуватися з ними прибули представники місцевої, обласної влади, мер міста Космач, директор НПП «Гуцульщина», які запросили нас на продовження етнічного фестивалю, також це був і заключний вечір, мер Космача — п. Дмитро Походжук разом із Директором Національного Природного Парку «Гуцульщина» п. Василем Пророчуком, подякували за цікавий виступ італійців на фестивалі, подарували пам’ятні подарунки, це були красиві пасхальні кошики з пасками та вишиванками, сирними кониками та посвяченими писанками, власноруч розписаними міським головою.

Пам’ятні подарунки

Від теплоти та гостинності українців у італійських гостей на очах з’явилися сльозинки, так емоційно вони сприйняли свій візит у Космачі. “Отож зустрінемось уже в Італії, на нашому Фестивалі у Браччано!”, — урочисто промовив голова офіційної делегації Президент Регіонального Природного Парку — п. Cesare Bassanelli, “до зустрічі у нас 20 вересня у Браччано”, — підтвердив художній керівник фестивалю у Браччано Pino Pontuali, так до зустрічі в Італії, запрошуємо Ваш міський хор, який так прекрасно забавляв нас ці дні — підтвердив п. Мелех Ігор. До побачення Фестивалю! До побачення Космач! До побачення Карпати, — тримаючи чарки з вином — промовляли делегати.

А далі італійська делегація продовжила свою офіційну подорож по Україні, по Карпатах

Отож до зустрічі Італія, до зустрічі Україно. Viva Italia — Viva Ucraina!


Автор

Член офіційної делегації Андрій Самбірський
Космач, 07.05.2008

Фотоальбом Етнічний фестиваль «Паска у Космачі»
Косів, Гуцульщина та Карпати
Населені пункти
KosivArtНаселені пунктиКосмач ‹ Етнічний фестиваль «Паска у Космачі»
ENG УКР
 
 
© 2004—2023 KosivArt