Косівщина

Косівщина — один з наймальовничіших куточків Гуцульщини, край родючих полів, луків-сінокосів, високих гір, стрімких потоків, чистого цілющого повітря, працьовитих, завзятих, талановитих, гостинних і добрих людей. Своєрідність цього краю, краса його природних ландшафтів, багатий тваринний і рослинний світ, унікальна скарбниця природних екосистем, де збереглися рідкісні, реліктові види флори і фауни і, як ніде в Україні, народні звичаї, традиційна побутова культура, народні ремесла та невичерпні багатства фольклору в усі часи приваблювали і приваблюють нині до себе численних туристів не лише з України, а й багатьох зарубіжних країн світу. Кліматичні умови на території району сприяють відпочинковому туризму в усі пори року: в літній період — для пішохідного, автомобільного та водного, у зимовий — для гірськолижного та інших видів спорту.

Косівський район утворений у 1939 році і неодноразово змінював свої межі. Археологічні знахідки свідчать, що вже 10 тис. років тому на території району були поселення людей кам’яного віку. У ІХ ст. територія району належала до Київської Русі, ХІІ-ХІV ст. — до Галицького, а пізніше Галицько-Волинського князівства. У 1919 році на короткий час край окупувала Румунія. З 1920 по 1939 роки Західна Україна була окупована Польщею. У вересні 1939 року, внаслідок розбору Польщі Німеччиною та СРСР, тут була встановлена радянська влада. З липня 1941 по серпень 1944 року територія району перебувала під німецькою окупацією, з квітня по серпень 1944 року тут проходив фронт. З 24 серпня 1991 року район у складі незалежної України.

Розташований Косівський район у східній частині Івано-Франківської області і межує з Верховинським, Надвірнянським, Коломийським, Снятинським районами Івано-Франківщини та Вижницьким і Путильським районами Чернівецької області.

Площа району 986 км2 , населення 91,1 тис. чоловік, що становить 6,5% від кількості мешканців Івано-Франківщини.

У районі одна міська, дві селищних та тридцять сім сільських рад, яким підпорядковані 48 населених пунктів. Розмістився він у Прикарпатті та у Покутсько-Буковинських Карпатах.

Через територію району впоперек хребтів протікають довші річки Черемош — 80 км (тече на південний схід), Рибниця — 54 км (бере свій початок під Буківцем у Верховинському районі і впадає у річку Прут), Пістинька — 56 км (також притока Пруту), Лючка — 24 км, та інші дрібніші річки, притоки Черемоша, Рибниці і Пістиньки.

Клімат помірно-континентальний, середня тривалість безморозного періоду 160-170 днів, середня кількість опадів 700-1100 мм. Гірські вершини в рівнинній частині сягають 300-450, а в гірській — від 700 до 1300 м над рівнем моря.

З корисних копалин є природний газ, буре вугілля, вапняки, кам’яна сіль, гончарні глини, гравій тощо.

Ґрунти на Косівщині дерново-підзолисті, лучні, глейові (в долинах річок), дерново-буроземні, гірськолучні. Майже 46 відсотків території району займають ліси (смерека, зрідка — сосна, бук, граб, дуб, береза, осика та ін.).

Широко розвинуті народні художні промисли: різьба по дереву, кераміка, ткацтво (килимарство, ліжникарство та ін.), художня вишивка, художня обробка шкіри та металу.

У районі функціонує 60 загальноосвітніх шкіл, Косівський державний інститут прикладного та декоративного мистецтва, районний центр дитячої творчості, дитячо-юнацька спортивна школа «Гірське орлятко», 2 музичні школи, Кутське професійно-технічне училище, розгалужена система охорони здоров’я, функціонує кілька турбаз.

Указом Президента України від 14 травня 2002 року створено Національний природний парк «Гуцульщина», площа якого становить 32271 га.

Адміністративний і культурний центр району — місто Косів.


На замітку Указом Президента України від 14 травня 2002 року створено Національний природний парк «Гуцульщина», площа якого становить 32271 га.
Література Косівський район. Гуцульщина. Короткий довідник.
Вказівник «Косівський район»
Косів, Гуцульщина та Карпати
Населені пункти
KosivArtНаселені пункти ‹ Косівщина
ENG УКР
 
 
© 2004—2024 KosivArt