Квітка з полонини

Хто побував хоч раз у Карпатах, той на все життя запам’ятає стрімкі скелі і глибокі ущелини. Ніколи не забуде дрімучих лісів з гордими смереками, ялицями, кедрами. Довго чаруватимуть своєю піснею бурхливі потоки, що із срібним передзвоном мчать із гір на долини.

Серед океану лісів, мов сонячні озерця на небі, яскравими барвами квітів виграють полонини. Квіти і квіти. Море квітів і запашних трав. Всіма кольорами веселки переливаються дзвіночки красавки, душниці бузкової, арніки гірської, наперстянки пурпурової. Але чи не найпершою красунею серед усіх полонинських квітів є джинджура (тирлич жовтий). Це надзвичайно цінна лікарська рослина. Про її цілющі властивості гуцули склали багато пісень.

Взяти хоча б такі рядки:

Ой хто чічком джинджуровим
Собі личко миє,
То той буде найфайнішим
На всю Коломию.
А хто випив того зілля,
Що із Чорногори,
Він забуде тую хижу,
Де живуть дохтори...

І справді, з цілющими властивостями джинджури може позмагатися хіба що славнозвісний женьшень. Взагалі про чудодійні лікарські властивості джинджури люди знають вже понад дві тисячі років. Відвар з кореневищ та коріння цієї рослини збуджує апетит, поліпшує травлення, тамує важкі форми згаги, підвищує кислотність та поліпшує якісний склад шлункового соку. Ще в 1918 році австрійський лікар Ріхард Вебер, застосовуючи препарати джинджури при лікуванні виразкової хвороби шлунка та дванадцятипалої кишки, досягав виліковування навіть у тих випадках, коли лише оперативне втручання могло допомогти хворим.

У народній медицині відвар кореневищ та коріння джинджури вживають при туберкульозі легенів, хронічних бронхітах, малярії, подагрі, ревматизмі, артритах різного походження та хворобах печінки.

Відвар тирлича застосовують і при лікуванні запущених гнійних ран, екземі та при потінні ніг. Препарати його позитивно впливають на центральну нервову систему, діють заспокійливо, знімають втому та збудження, врівноважують сон.

Яка ж на вигляд ця чудодійна рослина? Зовні джинджура дуже гарна. В перші два-три роки вона утворює лише прикореневу розетку листків. Вони великі, еліпсоподібної форми; знизу на них різко виступають жилки. На третьому-четвертому році життя з’являється гарне квітконосне стебло заввишки 60-140 сантиметрів з листками, що попарно зростаються своїми основами. Підземна частина рослини складається з короткого багатоголового кореневища, від якого відходять один або кілька додаткових коренів. Плід — довгаста ланцетовидна коробочка з численним насінням.

Тирлич жовтий або джинджура

Активність препаратів з джинджури забезпечується багатим вмістом біологічно активних речовин. Всесильна ця рослина проти багатьох хвороб. Недаремно на Гуцульщині про цю квітку з полонини народ склав стільки чудових пісень.

На замітку

Тирлич жовтий
Gentiana lutea L.

Інші назви: гiндура, гінзура, гиндул, гиндзур, горчанка жовта, джiн-джура, кінзура, лиходій, лихоманник, маточник, розмай зілля, свiчурник жовтий, таралишник, тинтява жовта, товстуля.

Дуже рідкісна зникаюча лікарська рослина.
Охороняється в Карпатському заповіднику.
Література Квітка з полонини. Цвів на полонині верес...
Косів, Гуцульщина та Карпати
Бібліотека
KosivArtБібліотекаЛегенди ‹ Квітка з полонини
ENG УКР
 
 
© 2004—2025 KosivArt