Великдень у Космачі

З відкритим ротом від подиву я стою і не можу збагнути, де знаходжуся, чудо-природа Карпат мене перенесла в казковий світ. Кругом мене гори красою замаєні, то вони збігають вниз, то химерними фігурами розкидаються і виростають як могутні велетні і тягнуться до небесних зірок своїми стрімкими вершинами. Кожна гора має свою історію і нерозгадану таємницю, що зачаровує мене і кожного, хто зібрався святкувати «Великдень у Космачі».

Вперше в с. Космачі 30 квітня – 1 травня відбувся етнофестиваль, куди з’їхалась вся Україна і представники різних держав.

Прекрасна виставка космацьких писанок, кожен хотів побачити на весь світ відому писанку, що твориться руками майстрів цього села. Також відкрилася велика виставка писанок учасників всесвітнього з’їзду писанкарів: з Франції, Великобританії, Німеччини, Польщі, Росії, США, Канади, Бразилії, Венесуели, Словаччини, Румунії, Австралії, Австрії, Італії та інших держав. Кожна писанка має свій національний характер і колорит узорів. Також були виставки всіх видів народного мистецтва і літератури. Відбулося відкриття фестивалю, ряд інших цікавих заходів, концертна програма для дорослих, молоді та дітей.

Також брали участь вторинні фольклорні ансамблі: «Буття», «Володар», «Роксоланія», «Лунині роси» (м. Київ); «Ладовиці» (м. Хмельницький); дитячі ансамблі: «Тайстра» (м. Коломия); «Писанка», «Горгани» (м. Львів); «Купалія» (м. Дунаєвці Хмельницької обл.); «Видимо» (Польща). World Music гурти: «Пропала грамота», «Самі свої» (м. Кам’янець-Подільський); «Русичі» (м. Білгород-Дністровський Одеської області) та інші. Фолк-рок гурти «Оркестр Янки Козир», «Вогнесміх», «Тінь сонця» (м. Київ). Проходили вуличні театри, а також інтерактивні ігри з дітьми гостей та учасників.

Незважаючи на те, що дуже було холодно і відчувався різкий карпатський клімат, молодь веселилась досхочу. Чимало грілося біля вогнища, де у великому казані козаки варили куліш, який міг скуштувати будь-хто. Гості та учасники фестивалю також ласували гуцульськими стравами: голубцями, ченахами, що своїм запахом заманювали людей, юшкою з грибами, борщем. Надзвичайно смачним видався бануш з гуслянкою, “буріник” по-космацьки.

Чверть на першу годину ночі розпочався показ фільмів українських режисерів, що стали класикою ігрового та анімаційного кіно. Першим в програмі показали «Тіні забутих предків» (ігровий фільм) режисера Параджанова, що висвітлює духовну велич, мораль, традиції та риси гуцульського життя серед прекрасних лон карпатської природи.

В самому їхньому серці розташувався Космач. Тут ви на повні груди зможете вдихнути чисте гірське повітря, досхочу напитися цілющої води з гірських струмків та незглибних джерел мудрості гуцульської традиційної культури.

Публікація Марія Рибак
«Гуцульський Край»
19.05.2007 №20
Фотоальбом Фестиваль української культури «Етноеволюція»
Косів, Гуцульщина та Карпати
Бібліотека
KosivArtБібліотекаГазета «Гуцульський Край» ‹ Великдень у Космачі
ENG УКР
 
 
© 2004—2025 KosivArt