Шануємо минуле

Стародавні греки стверджували: хто не знає свого минулого, той мусить пережити його ще раз. Ми, українці, такого розвитку подій не можемо дозволити собі в жодному разі. Бо минуле наше драматичне. Ще одної такої хресної дороги не здолаємо, загубимось десь на ній і зникнемо з лиця землі як народ, як нація.

Останній потужний вибух національно-визвольної боротьби українців у 40–50-х роках минулого століття заслуговує на особливу увагу. Кинути збройний виклик одночасно гітлерівському і сталінському режимам — вияв безпрецедентної в історії мужності і звитяги, акт небувалого героїзму народу, який поставив на своє бойове знамено гасло: «Здобудеш Українську державу або загинеш у боротьбі за неї!». Багато цвіту нашої нації лягло тоді у сиру землю. Але вибору в тодішнього покоління не було: українці як нація, етнос мали або навічно загубитися у просторі і часі, або заявити на увесь світ про себе актом нечуваного героїзму. І вибраний був варіант другий. Ізольовані від усього світу, не маючи власної держави і забезпеченого тилу, українські патріоти зі всією рішучістю продовжували виборювати незалежність своєї Батьківщини.

На жаль, ще й сьогодні немає доступу до всіх енкаведистських архівів. До того ж, невблаганний час позбавляє нашу історію, найголовнішого фактора — достеменності, яка закарбована в пам’яті учасників та свідків національно-визвольних змагань. Бо з кожним днем їх стає все менше і менше.

Відновити втрачені сторінки історії, зберегти їх для прийдешніх поколінь — головне завдання нашого музею.

Тематична експозиція охоплює часовий проміжок 20–50-х років XX століття і висвітлює славні сторінки творення української державності — героїчну боротьбу Української Повстанської Армії, діяльність Організації Українських Націоналістів, боротьбу з окупаційними режимами — польським, німецьким, большевицьким, репресії проти патріотів-українців.

Основою експозиції Косівського музею визвольних змагань Карпатського краю стали матеріали, зібрані учасницею українського руху опору п. Дарією Кошак та її побратимами; матеріали Яворівського фотоархіву УПА, які протягом 6 років досліджував наш земляк Василь Гуменюк, а також експонати, документи, які було отримано від багатьох небайдужих людей Косівщини.

У музеї також є бібліотечний фонд, до якого мають доступ усі бажаючі. Книги придбані за сприяння Центру національного відродження ім. С. Бандери та «Просвіти» м. Вінніпегу.

У фонді музею нараховується понад 1272 експонати; експозиція із застосуванням спецефектів, світлини. Вони знайомлять відвідувачів з нелегкими випробуваннями наших земляків: бойові походи, довгі роки каторги. Обдаровані талантом художнього слова і пензля невільники залишили після себе прекрасні вірші, малюнки, поштові листівки. В експозиції є однострій повстанців, залишки зброї, посуд, особисті речі. Експозиція музею оформлена на тлі лісу. Є тут і макет криївки. Це допомагає відвідувачам зрозуміти труднощі перебування у схові, у землі, відчути її мінімальний життєвий простір. Криївка — це келія для вдосконалення духу.

Понад десять тисяч відвідувачів з Великої України, Прибалтики, Японії, Польщі, Росії, діаспори Канади, США, Австралії залишили щирі слова подяки у нашій «Книзі вражень».

Публікація П. Луканюк
«Гуцульський Край»
13.10.2007 №41
Косів, Гуцульщина та Карпати
Бібліотека
KosivArtБібліотекаГазета «Гуцульський Край» ‹ Шануємо минуле
ENG УКР
 
 
© 2004—2024 KosivArt