З турботою про пернатих

1 квітня відзначали Міжнародний день птахів.

Людині властиво любити живий світ природи, бо вона сама є її часткою. До птахів цікавість і захоплення особливе: серед живих істот вони найбільше приваблюють нас своїм барвистим забарвленням, легким польотом, приємним і милозвучним співом. Кого з нас не зачаровував мелодійний спів солов’я чи вивільги, ластівки чи малинівки? А як душа радіє, коли ми навесні чуємо першу пісню зозулі чи жайворонка.

Цікавий і своєрідний світ птахів нашого краю. На території Косівщини нараховується близько 150 видів птахів, 14 з яких занесено до Червоної книги України. Завдяки глухим пралісам тут збереглися лелека чорний, глухар, сова довгохвоста, пугач, малий підорлик, орел-карлик, дятел трипалий та ін.

Сприятливі кліматичні умови та цінні насадження з участю бука, граба, явора, ясена відіграють значну роль у зимівлі багатьох видів лісових птахів. Взагалі, в карпатських умовах при багатосніжних зимах чисельність більшості видів пернатих є низькою, але в умовах передгір’я та низькогір’я зимують великі групи дроздів, вівсянок, костогризів, чижів та інших.

Важче доводиться дрібним комахоїдним пташкам: синичкам, повзикам, підкоришникам, золотомушкам. Якщо взимку їх підгодовувати, вони легше перенесуть люті морози. В нас нараховується 55 видів зимуючих птахів, що поділяються на 6 рядів і 17 родин. Чисельними є родини синицеві, дятлові, воронові.

Крім зимуючих, на території Косівщини зареєстровано 85 видів перелітних птахів, які на зиму відлітають на південь, а навесні знову до нас повертаються. В середині березня прилетіли шпаки, зяблики, дрозди чорні та співочі, вільшанки, лелеки білі, плиски, горихвістки чорні. Але важкі погодні умови в кінці місяця змусили птахів знову відкочувати на південь, особливо важко було лелекам. Вони зимують в саванах Південної Африки і звідти долають відстань в 10–12 тис. км. Там же зимують ластівки, стрижі, чаплі білі.

Швидкість руху птахів при перельотах порівняно невелика і становить для дрібних горобиних 50–60 км/год, для качок, стрижів, лелек, зозуль — 70–100 км/год. Таким чином весняні та осінні перельоти тривають досить довго — три-чотири місяці, а лелека білий витрачає на перельоти майже півроку. Багато гинуть від нестачі їжі. Та не всі птахи від нас відлітають далеко на південь. Багато видів родини качиних зимує на берегах Чорного, Азовського морів, там же зимують жайворонки, плиски, деякі види дроздів. Багато шпаків, мартинів, канюків зимують в Західній Європі, на Британських островах.

Лелека

Подолавши весняні негоди, птахи займають гніздові території. Але не завжди вони можуть знайти місця, придатні для гніздування. Деякі здавна перебувають під захистом людини: лелеки, ластівки, шпаки та інші. Щоб допомогти птахам у гніздуванні, люди виготовляють різні штучні гніздівлі: шпаківні, синичники, дуплянки. Птахи віддячують нам за турботи. Вони є надійними захисниками зелених насаджень і заслуговують на те, щоб ми постійно про них дбали.

ПублікаціяІ. Стефурак
«Гуцульський Край»
08.04.2006 №14
Косів, Гуцульщина та Карпати
Бібліотека
KosivArtБібліотекаГазета «Гуцульський Край» ‹ З турботою про пернатих
ENG УКР
 
 
© 2004—2024 KosivArt